Avukatlık & Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

Adli Sicilin - Sabıka Kaydının Silinmesi | AGÂH Hukuk

Adli Sicilin - Sabıka Kaydının Silinmesi | AGÂH Hukuk 05.02.21

Siz değerli okuyucularımız için bu makalemizde adli sicil kaydının silinmesi konu başlığını ele alacağız. Genel olarak makalemizde, Adli Sicilin – Sabıka Kaydının Silinmesi, Adli Sicil Kaydı Nedir ? Adli Sicil Kaydına Neler İşlenir ? Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir ? gibi konulara değineceğiz.

Adli Sicil ( Sabıka ) Kaydı Nedir ?

Halk dilinde sabıka kaydı olarak da adlandırılan adli sicil kaydı kişilerin kesinleşmiş mahkumiyetlerine ilişkin ceza ve güvenlik tedbirleri kayıtlarının tutulduğu sicil kaydıdır.

Adli sicil kaydına ilişkin hususlar adli sicil kanunun da düzenlenmiştir. Bu kayıtlar Adalet Bakanlığına bağlı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce tutulur.

Mahkeme kararı verilen ceza ve güvenlik tedbirlerinin adli sicil kaydına işlenmesi için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekir. Kesinleşmeyen mahkeme kararları adli sicil kaydına işlenmez.

Adli Sicil Kaydı ve Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması

Her mahkeme kararı da adli sicil kaydına işlenmez. Mahkeme tarafından hükmedilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ( HAGB ) ve kamu davasının açılmasının ertelenmesi adli sicil kaydına işlenemez.

Hakkınızda verilen hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı veya kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı var ise hak kaybının ve mağduriyetin yaşanmaması için bu durumda bir ceza avukatından yardım ve hukuki destek almak daha sağlıklı olacaktır.

Adli Sicil Kaydına Neler İşlenir ?

Adli sicil Kanunun 4. Maddesi bu hususu düzenlemiştir. Adli sicil kaydına nelerin işleneceği tek tek sayılmıştır. Kanun maddesini detaylıca inceleye bilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her mahkeme kararı adli sicil kaydına kaydedilmez. Adli sicile kaydedilmeyecek bilgiler yine Adli Sicil Kanununun 5. Maddesinde sayılmıştır.

Adli Sicil ( Sabıka ) Kaydı Ne Zaman Silinir ?

Adli sicil kaydının ne zaman silineceğini Adli Sicil Kanunu açıkça belirtmiştir. Mahkeme kararıyla kesinleşen ceza ve güvenlik tedbirinin infazının tamamlanmasıyla adli sicil kaydı kendiliğinden silinecektir.

İnfazın tamamlanmasını bir örnekle açıklayacak olursak , örneğin; 4 yıllık kesinleşen bir ceza için 01.01.2019 tarihinde ceza evine giren kişi, denetimli serbestlik uygulanması şartı ile 01.01.2021 tarihinde tahliye olmuş ise bu kişinin adli sicil (sabıka) kaydı 01.01.2023 tarihinin bir sonraki günü silinmelidir.

Ancak uygulamada maalesef kendiliğinden silinme yapılmadığı için hükümlünün bir ceza avukatından yardım alması faydalı olacaktır. Cezası infaz edilen kişinin ceza hukuku alanında uzman, adli sicil kaydının silinmesi konularında tecrübeli, en iyi ceza avukatı vasıtasıyla çok kısa sürede adli sicilin, sabıka kaydının silinmesi sağlanabilir.

Adli sicil sabıka kaydı kişinin ölümü halinde ise kendiliğinden silinmektedir.

Adli Sicil ( Sabıka ) Kaydı Nasıl Silinir ?

Sabıka kaydının silinmesi için Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvuru yapmak gerekmektedir. Yapılacak olan başvuru sonrası, cezası infaz edilen kişinin, hukuk büromuz bünyesinde bulunan ceza avukatları aracılığıyla adli sicil ( sabıka ) kaydının silinmesi 15 ila 20 gün içerisinde sonuçlandırılır.

Adli Sicil Kaydı İle Arşiv Kaydı Aynı Şey midir ?

Adli sicil ile arşiv kaydı aynı anlama gelmemektedir. Halk arasında aynı şeyler gibi algılansa da arşiv kaydı farklıdır. Kural olarak mahkumiyet hükmü öncelikle adli sicil kaydı altına alınır. Daha sonra belli koşulların gerçekleşmesi halinde adli sicil kaydından silinerek arşiv kaydına alınır. Arşiv kaydından ise 5 yıl sonra silinir.

Ancak hak yoksunluklarına sebep olan bir ceza ise hükümlünün talebi üzerine, mahkemeden memnu hakların iadesi kararı alınmışsa kaydın arşive alınma koşullarının gerçekleştiği tarihten itibaren 15 yıl , memnu hakların iadesi kararı alınmamış ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 30 yıl sonra arşiv kaydından silinecektir.

AGÂH Hukuk Danışmanlık & Avukatlık

Ceza Davalarında Ceza Avukatı

Paylaşmak Güzeldir.


SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

    whatsapp
    ara