Avukatlık & Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

Ceza Davalarında Ceza Avukatı | AGÂH Hukuk CEZA HUKUKU

Ceza Davalarında Ceza Avukatı | AGÂH Hukuk CEZA HUKUKU 04.10.19

Ceza Avukatı ve Ağır Ceza Avukatı

Avukat, yargılama aşamasında savunmanın temsilcisidir.  Savunulma hakkı, doğal hukuk dediğimiz lex naturalisin en temel felsefesidir. Ceza davalarında ceza avukatı ve ağır ceza avukatı savunmasını ceza hukuku alanında yapan avukattır. Suça sürüklenen yada suç işleyenler tarafından mağdur edilen kişilerin hukuki anlamda savunucusu ceza avukatıdır.

Ceza avukatı, savunma makamını, sulh ceza hakimliklerinde, asliye ceza mahkemelerinde ve ağır ceza mahkemelerinde temsil eder. Ceza avukatı, müvekkillerinden aldığı bu vekalet yetkisini profesyonel olarak yerine getirmek için ceza hukuku alanında özel bir eğitim almalı, sürekli güncellenen mevzuatı takip etmeli, Yargıtayda ve Bölge Adliye Mahkemelerinde verilen tüm emsal nitelikteki kararlara vukuf olmalıdır.

Mahkemelerdeki yargılamalar sonucunda suça süreklenen ve suç işleyenler ceza almakta, hürriyetleri kısıtlanmaktadır. Bu nedenle ceza avukatı, dahil olduğu ceza davalarında savunmasını en iyi bir şekilde yapmalıdır. Çünkü, ceza avukatının yapacağı savunma doğrultusunda mahkemenin kararı şekillenecektir.

Ceza Davalarında Şanlıurfa Ceza Hukuku Avukatı

Ülkemizde ceza hukuku, modern ceza hukuku doğrultusunda şekillenmektedir. Suçların tanımlanması, cezaların belirlenmesi, usul kanunlarının uygulanması, cezaların infazı gibi konuların hepsi ceza hukuku kapsamındadır. Bu sebeple ceza hukuku avukatı, ceza kanunlarını, ceza usul kanunlarını, ceza infaz kanunlarını çok iyi bir şekilde bilmelidir. Çünkü Şanlıurfa ceza hukuku avukatı, ceza davalarına yargılama aşamasından infaz aşamasına kadar dahil olur.

Ceza hukuku avukatı, kendine branş alanı olarak ceza hukukunu seçen avukattır. Ceza hukuku kendi içinde, suçların tanımlanmasını, suç işleyenlere verilen cezaların infazını kapsar. Ceza hukuku bakımından suçun işlenildiği yer, suçun işlenme biçimi, suçun işlenme kastı önemlidir. Ceza hukuku avukatı, yapılacak yargılamada, verilecek cezanın oranı etkileyecek bu gibi durumlara açıklık getirilmesini sağlar.

Türk Ceza Kanunu ve Kanundaki Suçlar

Modern ceza hukukuna uygun olarak ülkemizde yürürlüğe giren ilk ceza kanunu İtalya’dan iktisap edilen  1 Mart 1926 tarihli Türk Ceza Kanunudur. İtalya ceza kanunu esas alınarak hazırlanan bu kanun cumhuriyet tarihinde yürürlüğe giren ceza kanunudur.

Güncel mevzuatta yürürlükte bulunan ceza kanunumuz ise 26.09.2004 tarihli 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunudur. Günümüze kadar bir çok kez değişikliğe uğrayan kanun, ihtiyaç doğrultusunda yasa koyucu tarafından güncellenmektedir.

Türk Ceza Kanunu Kapsamında Düzenlenen Suçlar Hakkında Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

AGÂH Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

Paylaşmak Güzeldir.


SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

    whatsapp
    ara