Avukatlık & Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

İdari Dava Avukatlık Ücreti 2020 | AGÂH Hukuk | İDARE HUKUKU

İdari Dava Avukatlık Ücreti 2020 | AGÂH Hukuk | İDARE HUKUKU 29.11.19

Kamu hukuku alanındaki idari davalar ilk derece sıfatı ile idare mahkemesince karar bağlanmaktadır. Dolayısıyla idare hukuku kapsamındaki davalar ilgili idarenin bulunduğu yer mahkemesinde açılır. 2019 yılının sonlarına doğru 2020 Yılı İdari Dava Ücretleri, TBB tarafından belirlenmiştir. Bu makalemizde İdari Dava Avukatlık Ücreti 2020 hakkında olacaktır.

İdari Dava Açma Ücreti 2020

Ülkemizde yargılama giderleri yüksek ve vatandaş açısından külfeti bir hal almaktadır. Doktrindeki tartışmalara göre davalardaki harç ve yargılama giderleri çoğu zaman hak arama hürriyetini kısıtlamaya sebebiyet vermektedir. Anayasal bir hak olan, dava açma ve hak arama hürriyetine maddi imkansızlıklar engel olmaktadır. Ancak ülkemizdeki yargılamalarda oluşan harç ve vergi yükü azalmamakta bilakis gün geçtikçe artmaktadır. Bu durumla bağlantılı olarak 2020 Yılı İdari Dava Açma Ücreti de artmakta, vatandaşlar aşırı orandaki harç ve yargılama giderleri ile karşı karşıya kalmaktadır. İdare mahkemelerindeki görülen davalar için peşin harç, yargılama harcı, bilirkişi ücretleri, vekalet harçları vb. ücretler talep edilmektedir. 2020 yılında İdare tarafından talep edilecek tüm bu harçlar, giderler ve masraflar toplamını İdari Dava Açma Ücreti 2020 olarak adlandırabiliriz.

Ülkemizdeki yargı teşkilatına göre idari yargı yolu ayrıdır. Buna göre idari davalarda, ilk derece mahkemesi sıfatı ile İdare Mahkemeleri, İstinaf incelemesi sıfatı ile Bölge İdare Mahkemeleri, Temyiz incelemesi sıfatı ile son derece olarak Danıştay bulunmaktadır. Bu mahkemelerde 2020 yılında açılacak olan davaların avukat vasıtasıyla takip ettirilmesi halinde, İdari Dava Avukatlık Ücreti 2020 olarak belirlenmektedir.

İdare Hukuku Avukatı

                       İdare Hukuku Avukatı

İdari Dava Avukat Ücretleri 2020

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yargılama giderleri, alınan harçlar ve masraflar yüksektir. İdare mahkemesinde açılan bir davanın avukat vasıtasıyla takip ettirilmesi halinde bu giderlere Avukatlık Vekalet Ücreti de eklenmektedir. 2020 yılında açılacak tüm idari davalar için avukatların talep edeceği ücret, Türkiye Barolar Birliğince yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde bulunmaktadır. Belirlenen bu ücretler, Şanlıurfa İdare Avukatı ve Ankara İdare Avukatı veya İstanbul İdare Avukatı içinde geçerlidir. Tarifedeki detaylı ücret içeriklerinden İdari Dava Avukat Ücretleri 2020 kısmını inceleyebilir gerekli bilgileri buradan edinebilirsiniz.

İdare Avukatı Vekalet Ücreti 2020 Yılı

Gerek ilk derece yargı yeri olarak İdare Mahkemesinde gerekse istinaf incelemesinde Bölge İdare Mahkemesinde gerekse de temyiz incelemesinde Danıştayda yapılan yargılamalar sonrası avukatlık vekalet ücretine hükmedilir. 2020 yılı içinde mahkemece hükmedilen bu ücretler, İdare Avukatı Vekalet Ücreti 2020 Yılı tarifesine göre belirlenmektedir.

İdare Hukuku Kapsamında İdari Dava Ücretleri, Yargılama Giderleri ve Avukatlık Vekalet Ücretleri İle İlgili Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

AGÂH Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

Paylaşmak Güzeldir.


SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

    whatsapp
    ara