Avukatlık & Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

İstirdat Davası ( Geri İsteme Davası )

İstirdat Davası ( Geri İsteme Davası ) 22.07.19

İstirdat Davası ( Geri İsteme Davası ) Nedir

İstirdat davası yani halk dilinde kullanılan diğer adı ile geri isteme davası icra iflas kanununda ve icra hukukunda önemli bir dava olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere istirdat davası icra iflas kanununda düzenlenmiştir. İstirdat davası ile borçlu borcunu haksız yere ödemeye mahkum edilmiştir. Borçlu , bu borcu cebri icra tehdidi altında ödemiş olmaktadır. Bu haksız ödeme karşısında davacı ödediği meblağı geri almak istemektedir.

İstirdat Davası  Nerede Açılır

İstirdat davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. İstirdat davasında yetkili mahkeme ise icra takibinin başlatıldığı yer asliye hukuk mahkemesi ya da davacının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.

Hangi Sürede Açılmalıdır

İstirdat davası davacının ilgili icra takibi nedeniyle cebri icra tehdidi altında ödemiş olduğu borcu ödediği günden itibaren 1 yıl içerisinde istirdat davası açılmalıdır. Yani İstirdat davası hangi sürede açılmalıdır sorusunun cevabı olarak borcun ödendiği tarihten itibaren bir yıl içinde diyebiliriz. Öyle ki söz konusu süre içerisinde dava açılmazsa dava açma hakkını davacı kaybedecektir. Yani süre hak düşürücü süredir. Eğer ki önceden menfi tespit davası açılmış ise tedbir koydurulmamış ve borçlu, borcu ödemiş ise açılan menfi tespit davası istirdat davasına dönecektir.

İstirdat Davası Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

İstirdat davası açmak için bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar olmadan istirdat davası açmak mümkün değildir. Davacı açısından gerekli şartların varlığı önemlidir. İstirdat davası açmak için gerekli şartlar nelerdir diye kısaca değinecek olursak

  • İlk şart süre bakımından davacıyı ilgilendirmektedir.
  • İstirdat davası 1 yıl içinde açılmalıdır.
  • Borç yani para davacı tarafından cebri icra tehdidi altında ödenmiş olmalıdır.
  • Para icra takibi yapıldığı için ödenmiş olmalıdır.
  • Davacı borçlu olmadığını düşündüğü bir borcu ödemiş olmalıdır.

Yukarıda sayılan şartlar gerçekleştiğinde istirdat davası açmak için bir icra avukatı yardımı ile borçlu davasını açabilecektir. Hak mağduriyetinin yaşanmaması ve süre açısından ya da usul açısından bir sorunla karşılaşmamak için en iyi icra avukatından yardım almak faydalı olacaktır.

 Sonuçları Nelerdir

İstirdat davasının ( geri alma davasının ) sonuçları nelerdir diye bakacak olursak; davacı davayı kazanırsa borçlunun ödediği para, faiz ve giderleri ile birlikte davacıya geri ödenecektir. Ayrıca yargılama giderleri de davacıya geri iade edilecektir.

İcra Hukuku Kapsamında İstirdat Davası, Geri İsteme Davası Konularında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir.


SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

whatsapp
ara