Avukatlık & Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

Şanlıurfa İcra Avukatı | AGÂH Hukuk

Şanlıurfa İcra Avukatı | AGÂH Hukuk 03.08.20

Birçok kişi ya da kurum; borçlunun borcunu ödememesi dolayısıyla İcra ve İflas Hukuku ile, borçludan alacağını tahsil etmek için dava açmaktadır. Şanlıurfa icra avukatı arayışında bulunan kişiler, Agâh Avukatlık Hukuk Danışmanlığı ve Arabuluculuk ofisimizin, Türkiye’nin her yerindeki gerçek ya da tüzel kişilerin, alacak ya da borçlarından doğan uyuşmazlıklarına, çözüm odaklı hizmet sunmaktadır.

Sözlü ya da yazılı iletişim kanallarını etkin şekilde kullanarak, icra ve dava dosyalarının profesyonel şekilde takip eden ekibimiz, hukuki süreçlerinde profesyonel takibini sağlamaktadır.

İcra Avukatı Ne Yapar?

Kişi ya da kurumların, borçlarını ödeyememesinden dolayı, alacaklı tarafın itirazı ve dava talebiyle birlikte açılan icra davaları, icra avukatları nezdinde yürütülür. İcra avukatının bu süreçte yapması gereken bazı sorumlulukları bulunur.

 • Borçlu ile anlaşmaya girerek, borcun tahsil edilmesini sağlamak,
 • Borç tahsil edilemiyorsa, İcra Müdürlüğü vasıtasıyla icra takibi başlatmak,
 • Alınan icra davasında, gerçek ya da tüzel kişilerin hakkını, sonuna kadar savunmak,
 • Rehin ya da ipoteğin paraya çevrilmesi konusunda alacak takibini başlatmak,
 • Karşılıksız çeklere dava açarak, takibini yapmak
 • Kötü niyet gözeten icra davalarına itiraz sürecinin başlatılmasında ve takip edilmesinde rol almak,
 • Karşılıksız çek davalarının takibini yapmak gibi sorumlulukları bulunur.

İcra Davası Nasıl Açılır?

İcra takibi başlatmak ya da icra işlemlerinin daha resmî şekilde yürütülmesi için icra avukatlarına ihtiyaç duyulur. Şanlıurfa icra avukatı ihtiyaçlarınızda, Agâh Avukatlık Hukuk Danışmanlığı ve Arabuluculuk ofisimizden destek alabilir, deneyimli ve konusunda uzman avukat ekibimizden yararlanabilirsiniz.

İcra davası açmak için;

 • İcra takibinin mahkeme kararıyla açılan ilamlı icra mı; kambiyo senetlerine dayalı icra takibi mi yoksa senet ya da belgeye dayalı icra takibi mi olup olmayacağı belirlenmelidir.
 • Belirlenen icra takip türüne göre ilgili belgeler alınarak, borçlunun ikamet yerinde bulunan mahkemeye başvurulur.
 • Bunun hazırlanan belgelerin yanında ödeme emri takip talebi de verilmelidir.
 • İcra tevzi bürosuna gidilerek, harç bedeli ödenmeli ve icra takibi başlatılmalıdır.

İcra Avukatına Gerçekten İhtiyaç Duyulur mu?

Şanlıurfa icra avukatı arayışınızda Agâh Avukatlık Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk ofisimiz, profesyonel ve deneyimli kadrosuyla hizmetinizdedir. Küçük ya da büyük miktarlarda olmasının herhangi bir önemi olmayan icra davaları, göründüğünden daha zor davalardır.

Alacaklı ve borçlu tarafların bulunduğu icra davaları, borçlu tarafın tutumu ve mali durumuna göre, davanın uzaması muhtemeldir. Aynı zamanda davalı kişinin kaçma olasılığı oldukça yüksektir.

Aynı zamanda iptal davası açabilir ya da borcunu ödememek için muvazaalı (danışıklı) işlem yaparak, sonucun etkilenmesini sağlayabilmektedir. İcra davalarında alacaklı tarafın menfaatlerini korumak adına; tüm bu işlemlerin takip edilmesi, tespit edilmesi ve kontrol edilmesi için, icra avukatlarının büyük rolü vardır.

 

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir.


SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

  whatsapp
  ara