Avukatlık & Hukuk Danışmanlık & Arabuluculuk

Şanlıurfa İdare Avukatı | AGÂH Hukuk

Şanlıurfa İdare Avukatı | AGÂH Hukuk 06.08.20

Bağımsız bir hukuk dalı olan idare hukuku, Anayasamızın 2.maddesinde olan temel ilkelerle sınırlıdır. Atatürk milliyetçiliği, sosyal devlet, laiklik, demokratik devlet, hukuk devleti ilkeleri olarak önümüze gelir. İdare ile Gerçek ya da Tüzel kişiler arasında oluşabilecek uyuşmazlıklarda Şanlıurfa idare avukatı arayanlar, AgâhAvukatlık, Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk büromuzu arayarak, dava açma olanağına sahiptir.

İdare Hukuku içerisinde;

  • İdare işlemlere karşı açılan iptal davaları
  • İdari eylemlerden oluşan tam yargı davaları
  • Belediye İmar Kanunu 18.maddesinde doğan uyuşmazlıklar
  • Kamulaştırma davaları
  • Vergi davaları
  • İdari cezalara karşı yapılan itirazlara karşı uyuşmazlık çözümleri bulunur.

İdare hukuku, tek taraflı işler. İdare hukukunda işlemlerin yapılması için, davayla ilgili olan kişinin kabul edilmesine gerek kalmadan, idare tek taraflı açıklama yaparak, davayı sonuçlandırmaktadır.

İdare Hukuku Nedir?

Bir amaç için kurulan örgüt ya da bir amacın yürütülmesi için oluşturulmuş planlı bir eylem, idare anlamına gelir. İdare Hukuku ise, idarenin nasıl işlendiği ve kişilerle olan bağlantılarını düzenler.

İdare tarafından yapılan işlemler, hukuka aykırı olmamalıdır. Eğer hukuka aykırı bir eylem yapılırsa, idare hukuku davası açılmaktadır.

Neden İdare Avukatına İhtiyacınız Var?

İdare hukuku, temel olarak, hükümet idari makamlarının faaliyetleriyle ilgilidir. Kural koymak, devlet ajansı eylemleri ya da belirli bir düzenleme gündeminin hayata geçirilmesini kapsar.

İdare hukuku, bir birim hukukudur ve içinde polisi hukuku, uluslararası kamu hukuku da girer. Ülkemizde ulusal ya da yerel olmak üzere yönetim ve kamu organlarına karşı fiillerine yönelik davalar, idare mahkemeleri tarafından görülür. İdare mahkemelerinin aldığı kararlar ise, Bölge İdare Mahkemeleri ve Danıştay tarafından kontrol altındadır.

İdari davalarda sizin de Şanlıurfa İdare avukatı arayışınız varsa, konusunda uzman ve profesyonel hizmet veren, Agâh Avukatlık, Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

İdare Hukuku Davası için Avukat Tutmalı mıyım?

İdare işlemlerine karşı açılan iptal davaları, yargı davaları, kamulaştırma davaları gibi davalar, titizlik gerektiren ve tarafların doğru temsil edilmesini gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden konusunda uzman ve profesyonel çalışan en iyi Şanlıurfa İdare avukatı seçimi yapılmalıdır. Bunun için Agâh Avukatlık, Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk büromuz, en iyi İdare avukatlarını bünyesinde bulundurmaktadır. Hukuki anlamda çözüme ulaştırılması gereken davalarda, profesyonel destek verirken, müvekkillerimizin en iyi çözümü bulmaları için hizmet vermekteyiz.

 

Paylaşmak Güzeldir.


SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

    whatsapp
    ara